Wdzięczność pozwala na uwolnienie poczucia spokoju


 

Wdzięczność jest jedną z tych sił, których się nie docenia, bo wydaje się nam, że jest za darmo. A jak coś jest za darmo, to nie ma wartości.
Do wdzięczności trzeba jaj. Wdzięczność nie jest "za darmo" - idzie za ceną, jaką trzeba zapłacić.
Tracisz zdrowie? teraz zaczynasz je dopiero doceniać najbardziej.
Zostawiła Cię miłość Twojego życia? nic już nie będzie takie samo - w najlepszym wypadku.
Uwikłałeś się w długi? jakim cudem była wolność!
Wdzięczność jest jednym z największych mięśni szczęścia. Tak, jak trenujemy nasze umysły, nasze ciała i nasze zdolności, tak i wdzięczność się trenuje.
Szkoda, że większość z nas zaczyna doceniać to, co miało dopiero po stracie. Nie musi tak być. Czas przenieść to uczucie na czas teraźniejszy!
pomyśl o 3 rzeczach, za które jesteś wdzięczny temu światu.
To może być poranne słońce. Albo fakt, że możesz kupować rzeczy nie wychodząc z domu. Lub to, że masz dostęp do całej wiedzy świata w ręce - nawet teraz, czytając tego posta.
Czujesz gniew i smutek na myśl o świecie? to dobrze. Czuj, ile wlezie. A potem znajdź w sobie tę determinację i przypomnij sobie chwile, kiedy czułeś się niemal jednością z tym wszystkim dookoła i było to najprzyjemniejsze, co Cię spotkało. Może fenomenalny koncert? może to, jak latem patrzyłeś kiedyś w gwiazdy na łące? może to, że mając ręce wypchane zakupami pani w sklepie zostawiła swój wózek z warzywami po to, żeby pomóc Ci wyjść? Wysil się, nie bądź leszcz
pomyśl o 3 rzeczach, za które jesteś wdzięczny swojej pracy.
O tak! widzisz wyraźnie, co jest napisane!
Odstaw na chwilę te wszystkie podszyte lękiem i strachem myśli o niepewności. Może w Twojej pracy poznałeś kogoś, z kim się zaprzyjaźniłeś? Może nauczyłeś się czegoś fajnego, lub przydatnego (np. wbijanie gwoździ jak nikt w promieniu 20 km, lub kozackie zestawienia w excelu). Może to było zrozumienie ludzi dookoła, kiedy na nie liczyłeś. Może w obliczu ostatnich wydarzeń na świecie masz stabilne źródło zarobków? Może teraz właśnie się okazuje, że mierzysz się z trudnością i za 3 lata od teraz będziesz już tylko wdzięczny za to doświadczenie?
pomyśl o 3 rzeczach, za które jesteś wdzięczny SOBIE.
Może to, że masz świetny dowcip i rozbawiasz towarzystwo. Może masz zgrabne pośladki w tych spodniach. Może jesteś tak opanowany, że siwy dym. Może nauczyłeś się angielskiego bez problemu i dziś możesz czytać Shakespeare'a w oryginale. Może jesteś dumnym i spełnionym rodzicem i sam się zastanawiasz, jak Ty to w ogóle ogarniasz?
Wdzięczność zmienia. Wdzięczność wymaga zastanowienia, wymaga zanurzenia się w uczuciach, które nie pojawiają się ot tak, kiedy dzieje się bardzo źle. Wtedy nosi nas strach i lęk. One dyktują potworne scenariusze. A wdzięczność pozwala na uwolnienie poczucia spokoju i wyczekiwania, co mądrego i pięknego nam próbuje urodzić się z tego cierpienia.
 

 

Wdzięczność zmienia

31 marca 2020
logotyp therapytka